ZAMIAST ZNAKÓW

Każdy kierowca wie jak wygląda znak informacyjny „stacja paliwowa” (D-23), bo co jakiś czas musi na stację zajechać, aby zatankować benzynę, ropę, czy też gaz.

Identyfikacja jakiegoś obiektu, w tym przypadku stacji, odbywa się przecież najskuteczniej poprzez znak drogowy. Dotyczy to wszystkich przyjezdnych, zarówno z terenu kraju, jak i zagranicy.

Sens unifikacji w oznakowaniu dróg polega na tym, iż jeżdżąc w różnych miejscach kraju, a nawet i Europy, oczekujemy identycznego w danej kwestii, albo co najmniej podobnego wizualnie komunikatu. Niestety reklamy bywają bardzo różne i praktycznie tylko utrudniają identyfikację.

Skąd się to bierze? Z trzech powodów. Po pierwsze właściciele danej placówki nie zawsze są świadomi, iż najlepszym szyldem niejako byłby znak drogowy odwzorowujący ich branżę. Po drugie wykonawca informacji jest bardziej zainteresowany zrobieniem czegoś dużego, gdyż wtedy więcej zarobi. Zatem najczęściej namawia właściciela na reklamę obejmującą różne szczegóły, że powinna być oryginalna itp. Po trzecie postawienie znaku drogowego wymaga już innego działania, między innymi uzyskania pozwoleń (podkłady geodezyjne, projekt lokalizacji, uzgodnienia), czyli działania bardziej profesjonalnego...

Poniżej podajemy niektóre przykłady informacji w formie reklam, niekiedy szyldów, mających odwzorowanie w znakach drogowych - dotyczy to nie tylko naszego systemu oznakowania, ale najczęściej większości krajów, nawet świata (przykładów można by mnożyć).

I tak kolejno przedstawiamy: zamiast znaku „stacja paliwowa” (D-23):

zamiast znaku „wulkanizacja” (D-26a):

zamiast znaku „hotel (motel)” (D-29):

zamiast znaku „schronisko młodzieżowe” (D-33):

zamiast znaku „obozowisko (kamping)” (D-30):

zamiast znaku „postój taksówek” (D-19):

Powyższe przykłady dotyczą znaków niosących informacje, które bywają nam potrzebne wyłącznie wybiórczo. Dotyczy to sytuacji związanej z jakąś konkretną potrzebą.

Będziemy zainteresowani znakiem „wulkanizacja” (D-26a) jedynie wtedy, gdy będziemy mieli koło do naprawy. Podobnie znaku „hotel (motel)” (D-29) nie będziemy brać pod uwagę jadąc do własnego domu, albo gdy zamierzamy nocować w konkretnej miejscowości u kogoś znajomego itp.

Należy wspomnieć, iż w ramach znaków ustawianych przez drogowców możemy również napotkać na odmienne oznakowanie w stosunku do aktualnego „Rozporządzenia o znakach...”

Przykładowo „zmiana oznakowania” dotyczy zwykle zmiany pierwszeństwa, a przecież w naszym prawie istnieje znak „zmiana pierwszeństwa” (D-48). Zastępowanie go zwykłym znakiem i dodanie tabliczki z nietypowym liternictwem jest odejściem od tego, czego zgodnie ze wzorami znaków kierowca powinien się spodziewać. Zapewne nie było właściwego znaku pod ręką, więc zlecono tylko wykonanie tabliczki...

Można i tak. Zapewne jest to równie skuteczne, tylko dlaczego oznakowanie zbyt często może wyglądać inaczej?

[wrzesień 2008]

  następny...