POCZTA

Czemu służy placówka poczty w dzisiejszych czasach? Otóż wiadomo, iż niektórym poczta nie jst potrzebna do niczego, bowiem czynności dokonywane dotychczas za pośrednictwem poczty załatwiają inaczej.

Listy wysyła się za pośrednictwem internetu, przelewy również wykonuje się przez internet, paczki nadaje poprzez kuriera przybywającego do domu itd.

Wystarczy jednak pójść na pocztę i niejednokrotnie zobaczy się tam spore ilości oczekujących klientów, bo przecież nie wszyscy posługują sie komputerem i nie wszyscy dysponują internetem. Poza tym poczta bywa niezbędna, gdy chcemy wysłać list polecony, lub gdy jesteśmy poza swoim miejscem zamieszkania, bez komputera, czy choćby dostępu do internetu.

Zatem czy oznakowanie poczty, zwłaszcza w miejscowościach wypoczynkowych nie powinno być jednolite, a może nawet zgodne ze znakiem z drogowego kodeksu? Oczywiście można usłyszeć zdania, iż znak drogowy „poczta” jest znakiem przestarzałym, że wyszedł z użycia. Jednak niekóre kraje wciąż go używają i wciąż bywa przydatny.

Cóż, postawmy sie w roli wczasowicza, w roli osoby podróżującej samochodem, czy w wielu momentach nie przydałby się znak uświadamiający nas gdzie jest poczta?

Jedyna konsekwencja jaka wynika z przykładów przedstawionego oznakowania poczty to zestaw kolorów. W niektórych przykładach jest to czerwony z białym. a więc wspomnienie poprzedniej epoki, jak i powtarzanie kolorystyki tablic urzędowych, które nawiązując do naszej flagi, też kontynuują zwyczaje sprzed zmian.

Drugi zestaw kolorów, czyli granatowy z żółtym, wynikają ze znaczka, jakim, w ostatnich latach posługuje się poczta. Reszta komunikatu jest już raczej dziełem przypadku...

Poniżej przypominamy, jak wygląda obecny znak „poczta” (D-25). Natomiast obok (po prawej) przedstawiamy znak funkcjonujący do niedawna, do czasu gdy poczta funkcjonowała jeszcze wspólnie z telefonami, zanim podzieliła się na Pocztę Polską i Telekomunikację Polską.

Wygląda na to, iż znaki informacyjne dotyczące poczty zanikły z pejzażu polskich dróg i zastąpiły je tabliczki, albo i drogowskazy z pogranicza reklamy. Czy słusznie?

[sierpień 2008]

  następny...