ZABYTKOWA WILLA

Zabytkowa willa „Witkiewiczówka”, duży budynek w stylu zakopiańskim mieści się na Antałówce, przy wąskiej ulicy, gdzie trafić nie jest zbyt łatwo. Ponieważ jest to jeden z ważniejszych zabytków na terenie Zakopanego, tak więc warto, aby do niego doprowadzić przy pomocy znaków.

Zastosowano więc znak drogowy „samochodowy szlak turystyczny” (E-22a), zabytek przyporządkowano do „Szlaku Architektury Drewnianej” i już niestety na wstępie willa ta została na znakach nazwana niepoprawnie „Willą Witkiewicza”.

Na znak ten natrafiamy (zdjęcie obok) na drodze krajowej nr 47, dojeżdżając do Zakopanego od strony Krakowa. Podążając za znakiem skręcamy na najbliższym skrzyżowaniu w lewo (na Olczę) i jeżeli zdążyliśmy zauważyć, iż od willi dzieli nas dystans 4 km, to jedziemy spokojnie przed siebie - co niestety nie jest takie oczywiste, gdyż dystans podano zbyt małą czcionką.

Po przejechaniu mniej więcej 4 km po lewej stronie ulicy możemy zauważyć drogowskaz w prawo, mówiący o „Willi Witkiewicza”. Jednak znak ten nie nawiązuje wizualnie do znaku poprzedniego. Zastosowano tu znak typu E-9, E-10, który jest odmienny kształtem, ukierunkowanie jest inne (nie biała strzałka na brązowym tle, lecz kształt grota). Brak też informacji, iż opisany tu obiekt należy do „Szlaku Architektury Drewnianej”. Dodatkowo tekst jest brązowy na białym ,a nie jak było uprzednio biały na brązowym.

Zatem z powodu wspomnianych tu różnic, nie każdy ten znak dostrzeże i go zidentyfikuje. Głównie dlatego, iż nie takiego znaku się spodziewa...

Po skręceniu w prawo i przejechaniu około 200 metrów napotykamy na identyczny drogowskaz (w kształcie strzały) pokazujący, by skręcić w prawo, na Anatałówkę.

Jadąc dalej można przejechać obojętnie obok willi i ją minąć, gdyż nie widać nic, co by do dotychczasowego oznakowania mogło nawiązywać.

Jedynie brama swą oryginalnością może sugerować, iż zapewne warto tu przystanąć.

Zatem tylko wprzypadku gdy się zatrzymamy, lub gdy ostatecznie dostrzeżemy zasłoniętą gałęziami i nie umieszczoną przy bramie tablicę w odcieniach zieleni, to możemy się dowiedzieć nieco więcej o zabytku nas interesującym.

Zagłębiając się w tekst zatytułowany „Willa w Zakopanem”, przeczytamy z kolei, że nie jest to „Willa Witkiewicza”, jak posługiwano się na drogowych znakach, lecz „Witkiewiczówka”, gdyż tym razem użyto prawidłowej nazwy.

Dodatkowo należy też wspomnieć, iż znak prezentujący „Witkiewiczówkę”, ujmujący ją w ramy „Szlaku Architektury Drewnianej” został zamieszczony tylko w jednym miejscu, przy dojeździe z Krakowa. Natomiast dwa dodatkowe znaki, drogowskazy (o kształcie strzały) zostały ustawione wyłącznie w miejscach zaprezentowanych na zdjęciach. Poza tym nie ma żadnej wzmianki o „Witkiewiczówce” przy innych drogach dojazdowych, ani w jakimkolwiek miejscu miasta, czy też w okolicy jakiegokolwiek innego zabytku z grupy „Szlaku Architektury Drewnianej”!

Z zaprezentowanego tu oznakowania willi wynika, iż jest ono powierzchowne i wyrywkowe. Spełnia funkcje zaledwie w stopniu szczątkowym.

- Lepsze takie, niż żadne - powie niejeden. Z tego typu myśleniem można się zgodzić w zagadnieniach jednostkowych. Jednak budowanie systemu na „łapu capu” (a jako system trzeba rozumieć informację w przestrzeni publicznej, w tym turystyczną) powoduje kreowanie nieadekwatnych rozwiązań, które blokują na lata możliwość zbudowania informacji rzetelnej i prawidłowej.

[sierpień 2007]

  następny...