ZANIKANIE ZNAKU

Dość popularny, a i potrzebny znak ostrzegawczy „SKRZYŻOWANIE Z DROGĄ PODPORZĄDKOWANĄ” (A6) występujący w kilku odmianach (A-6a do A-6e) zaczyna znikać z wielu dróg. Bywa zastępowany znakiem „DROGA Z PIERWSZEŃSTWEM PRZEJAZDU”. Czy to dobrze?

Znak „SKRZYŻOWANIE Z DROGĄ PODPORZĄDKOWANĄ...” (A-6) występuje w pięciu wersjach, w których podstawowa (A-6a) przedstawia klasyczne skrzyżowanie dwóch dróg pod kątem prostym, gdzie droga poprzeczna jest podporządkowana.

Pozostałe wersje tego znaku choć nie przedstawiają zbyt wielu schematów skrzyżowań, to pozwalają koncentrować uwagę kierowcy wybiórczo. Na jedną stronę drogi, na prawą (A-6b, A-6d) lub na lewą (A-6c, A-6e). A to już duża pomoc... Ponadto znak ten mówi: Uważaj, przed tobą skrzyżowanie. Chociaż masz pierwszeństwo, to ktoś może wyjechać z prawej (przykładowo A-6b), lub z obydwu stron (A-6a) itp. Miej się na baczności i zważaj co dzieje się na drodze podporządkowanej.

Natomiast znaczenie znaku „DROGA Z PIERWSZEŃSTWEM PRZEJAZDU” jest nieco inne. Mówi on: przed tobą skrzyżowanie (o jakimś tam kształcie), masz pierwszeństwo więc nie przejmuj się, nic nie musisz robić, możesz kontynuować jazdę bo to inni muszą tobie ustąpić. Jedź śmiało!

Bez wątpienia znak „SKRZYŻOWANIE Z DROGĄ PODPORZĄDKOWANĄ...” jest znakiem o wiele więcej mówiącym, poprzez pokazanie schematu skrzyżowania, a ponadto ostrzegający kierowcę.

Jakaż to przyczyna może stać za faktem rezygnacji ze znaków ostrzegawczych w tych kilku wersjach: „po obu stronach drogi”, „po jednej stronie” itd.?

Może po prostu chodzi o najzwyklejsze pójście na łatwiznę polegające na tym, że przewiduje się tylko jeden znak dla wszystkich skrzyżowań. Nie trzeba wtedy zastanawiać się w którym miejscu jaki znak powinien być umieszczony; czy będzie to podporządkowana po prawej, czy po lewej, czy po obu stronach, a może pod skosem? Nie trzeba wtedy jechać w teren by sprawdzać jaki jest układ dróg, czy coś się zmieniło... A zatem i montaż takiego oznakowania jest o wiele mniej kłopotliwy. Jeden rodzaj znaku hurtem i pozostaje tylko montowanie.

Stosowanie znaku „DROGA Z PIERWSZEŃSTWEM PRZEJAZDU” przed skrzyżowaniem może mieć pewne uzasadnienie ale praktycznie wtedy, gdy towarzyszy mu tabliczka wskazująca rzeczywisty przebieg dróg na skrzyżowaniu, a w tym przebieg drogi z pierwszeństwem. Jednak znak ten będzie w pełni uzasadniony wyłącznie wtedy, gdy zaprezentuje nietypowy układ dróg na skrzyżowaniu. Tak jak na zdjęciu obok (Słowacja).

Przyjęto (w instrukcji), że jeżeli droga z pierwszeństwem nie zmienia kierunku na skrzyżowaniu, to pod znakiem „DROGA Z PIERWSZEŃSTWEM PRZEJAZDU” (D-1) nie umieszcza się tabliczek (T-6) obrazujących rzeczywisty przebieg skrzyżowania. To powoduje sytuacje, w których nie mamy pojęcia o przebiegu dróg podporządkowanych i to tylko dlatego, iż droga z pierwszeństwem nie zmienia kierunku na skrzyżowaniu. W konsekwencji brak tabliczki oznacza skrzyżowanie typowe, ale też może w naszych warunkach oznaczać nietypowe, jednak nie zaopatrzone w odpowiednią tabliczkę...

Podsumowując stosowanie tego znaku przed każdym skrzyżowaniem „jak leci”, a zwłaszcza zastępowanie nim sytuacji godnych oznakowania znakami „SKRZYŻOWANIE Z DROGĄ PODPORZĄDKOWANĄ...” (A-6a do A-6e) jest w kontekście języka wizualnego niedopuszczalne...

[wrzesień 2006]

  następny...