LEKKI TONAŻ

Przy wjeździe na teren zakopiańskiego ZUS-u napotykamy na odmianę znaku „zakaz wjazdu samochodów ciężarowych” (B-5) z uzupełniającą informacją, iż zakaz ten dotyczy samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 0,9 t - co równa się 900 kilogramom.

Otóż gdyby zastanowić się nad masą samochodów osobowych to najmniejszym, a zarazem najlżejszym samochodem jaki napotykamy na naszych drogach jest potocznie zwany „maluch”, czyli Fiat 126p. Jego własna masa w stanie gotowym do drogi wynosi 645 kg, a gdy wsiądą do niego trzy osoby to całkowita masa tego samochodu już stanowi około 900 kg.

Gdy do powyższego dodamy, iż masa własna samochodu marki „Polonez” to minimum 1100 kg, to wniosek z zaprezentowanego tu znaku może być dwojaki:
  - pierwsza możliwość zakładać może, iż w rejon placówki ZUS-u dopuszczalne są wyłącznie pojazdy o masie nie większej niż 900 kg, a więc najwyżej wielkości malucha, no ewentualnie jego następców jak Fiata Cinquecento itp., ale i tak nie z pełnym obciążeniem.
  - druga możliwość dopuszcza wjazd wszystkich samochodów osobowych, a znak dotyczy jedynie samochodów ciężarowych o masie...

I na koniec należy jeszcze pogratulować autorowi znaku zmysłu informacyjnego i wspomnieć, iż znak ten funkcjonuje już kilka ładnych lat...

  powrót do galerii