NIE DOTYCZY TACZEK

Znak „nakaz jazdy w prawo lub w lewo” (C-8) zobowiązuje kierowców do podążania zgodnie ze strzałkami, a co za tym idzie zabrania im jazdy na wprost, ale i także zawracania. Znak znakiem, tabliczka tabliczką, a jeszcze istnieje kontekst umieszczenia znaku.

Otóż z zainstalowanej pod znakiem tabliczki z napisem: „Nie dotyczy pojazdów bez silnika” wynika, iż znak ten zezwala jazdę na wprost rowerom, pojazdom zaprzęgowym oraz wózkom ręcznym. Jednak fizyczna możliwość poruszania się za znakiem na wprost została znacznie ograniczona słupkami. Bez wątpienia jest to dobry sposób na uniemożliwienie wjazdu na deptak, gdyż sytuacja ta - co wynika zez zdjęcia - dotyczy deptaka. A pomiędzy słupkami zmieszczą sie jedynie rowery i to raczej jednośladowe. Nie wjedzie tu dorożka, wóz z koniem, a także nieco szerszy wózek ręczny itp.

Tak więc kogoż ten znak w końcu nie dotyczy? W praktyce chyba tylko rowerów jednośladowych. No chyba że autor oznakowania miał jeszcze na myśli dziecięce wózki oraz taczki.

Oczywistym jest, iż na tabliczce pod znakiem można napisać cokolwiek, ale warto by było, aby tekst na niej zamieszczany oprócz sensu, miał również odniesienie do sytuacji, aby był adekwatny...

  powrót do galerii