„UNOWOCZEŚNIANIE” ZNAKU

Potrzeba zaprezentowania na głównej drodze (krajowej) informacji o mieszczących się w pobliżu termalnych basenach, zaowocowała postawieniem znaku drogowego „drogowskaz do plaży lub miejsca kąpielowego” (E-8).

Pierwotnie znak-drogowskaz ustawiony tutaj miał kształt strzały i wskazywał w lewo - jak na zdjęciu obok.

Okazało się jednak, iż wskazywany kształtem znaku kierunek w lewo nie jest adekwatny do rzeczywistości. Otóż by dotrzeć do basenów najpierw trzeba jazdę kontynuować drogą główną ponad 4 km i dopiero stamtąd widać zabudowania basenów, następnie informację w postaci reklamy, przy której skręca się w lewo, by ostatecznie po około 200 m dotrzeć do celu.

Tak się jednak złożyło, iż zaraz za ustawionym znakiem odchodzi w lewo droga, w którą chcąc nie chcąc skręcali wszyscy zainteresowani kąpielami i w rzeczy samej zapuszczali się w boczne i kluczące drogi. Co prawda tymi drogami też sie da dojechać do basenów, ale jest to już znacznie uciążliwe... Zatem znak przerobiono, odcinając mu grot i przyczepiając go na górze, po lewej stronie tabliczki. Bez wątpienia, chociaż zasadniczej informacji można się w tym znaku doszukać, to wygląda on raczej nietypowo.

Fakt, iż na drogach Europy można napotkać na oznakowanie z podobnie umocowanym grotem na znaku skierowanym ku górze - który zwykle jest umieszczany na środku znaku (np. Czechy), nie tłumaczy jednak takiej to, zaprezentowanej na zdjęciach postaci. Dodatkowo biorąc pod uwagę czytelność tego przekazu, jest to zbyt daleko posunięta indywidualizacja kształtu komunikatu, odbiegającego od tego co obowiązuje w naszym kraju.

A dlaczego takie rozwiązanie w końcu „obowiązuje” i to od ponad roku? Bo być może projektant znaku musiałby wykonanie jego poprawnej wersji pokryć z własnej kieszeni...

  powrót do galerii